Kontaktinformation
Ambulatoriska avdelningen
Du når oss på telefon 018-67 29 90.
Aktuella tider för akutbesök och tidsbokning finns på www.universitetsdjursjukhuset.se.
När du ska ut och resa med djur kan det krävas ett officiellt intyg för att åka mellan länder. Här hittar du information om hur du skaffar intyg och hur du skickar in underlagsinformation.
För resa inom EU är det EU:s nya djurhälsoförordning (Animal Health Law, AHL) som är grunden för vad som ska uppfyllas. Syftet är att säkerställa god djurhälsa, förhindra sjukdomsutbrott samt smittspårning om smitta uppstår.
AHL är en ramlagstiftning och det kan finnas skillnader i krav mellan länderna. För export utanför EU är det mottagande land som bestämmer vad som krävs för att komma in i aktuellt land med djur.
Det är du som djurägare som är skyldig att ta reda på vad mottagande land kräver för att komma in med djur. Ett tips är att ta kontakt med ambassaden i mottagande land för att få aktuell information. Jordbruksverket kan hjälpa till med information om vad som krävs för att komma in i Sverige igen.
Djuret ska vara kliniskt frisk och i gott skick för att resa. Vidare ska det inte finnas tecken på smittsam sjukdom i den besättning som hästen åker ifrån, varken vid hälsokontrollen eller runt tiden för avresa (vanligtvis senaste tio dagarna).
Om det är första gången du ska ut och resa med djur, se till att boka och starta upp förberedelser gärna 2-3 veckor innan planerad avresa.
Om du planerar att resa med ditt djur, eller ska skicka en produkt med djurinnehåll, är det viktigt att i god tid även planera för att intygen ska kunna bli färdiga i tid. Den officiella veterinären kan inte färdigställa intyget utan att exempelvis alla parter i sändningen är registrerade hos Jordbruksverket/motsvarande myndighet samt i TRACES. Avsändaren eller djurägare ska också ta reda på vilka krav som ska uppfyllas för att genomföra resan, komma in i planerat mottagande land samt att rätt uppgifter finns för intyget.
Traces är ett EU system för intyg och registrering av förflyttning av djur. Systemet kräver att aktörerna, exempelvis den som skickar, transporterar och tar emot djuret är registrerade i systemet. Registrering sker hos Jordbruksverket (JV) eller motsvarande myndighet. Det är viktigt att registrering utförs både i JV register samt i TRACES.
Läs mer om TRACES på Jordbruksverkets webbsida.
Debitering för officiella intyg sker utifrån Jordbruksverkets förordning om taxa och priser för officiella uppdrag. Från 2025 debiteras en grundavgift för alla officiella uppdrag, både för kunder som kommer in till kliniken och i fält. Därefter debiteras timtid för det arbete som krävs för att förbereda, genomföra samt om möjligt utfärda intyget. Till det tillkommer administrativ kostnad för intyget, eventuella kostnader för förbrukningsmaterial samt eventuellt jourpåslag på grundavgiften och timkostnaden om arbete utförs utanför kontorsarbetstider. Vid akuta frågor som ringer in och utförs samma vardag debiteras en akutavgift.
Ambulatoriska avdelningen
Du når oss på telefon 018-67 29 90.
Aktuella tider för akutbesök och tidsbokning finns på www.universitetsdjursjukhuset.se.